•  

Aktuálně z obce

LEDNICKO|VALTICKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL poprvé v Mikulově

27. 9. 2019 17:25

Přelom září a října v našem kraji již tradičně patří LEDNICKO|VALTICKÉMU HUDEBNÍMU FESTIVALU (LVHF), který spojuje krásu klasické hudby s unikátním architektonickým odkazem Lichtenštejnů v Lednicko-valtickém areálu a jeho okolí. Jeden z osmi koncertů se letos uskuteční také na zámku Mikulov. Letošní ročník LVHF oslavuje hned dvojí jubileum – 300 let od vzniku Lichtenštejnského knížectví a 770 let od doby, kdy se na našem území Lichtenštejnové usadili. Dramaturgie festivalu v osmi koncertech připomene kapelníky a skladatele, kteří byli s tímto šlechtickým rodem spjati. „Jindřich I. z Lichtenštejna získal v roce 1249 za své věrné služby Přemyslu Otakaru II. mikulovské panství, a na dlouhá staletí tak zpečetil těsné sepětí knížecího rodu s jižní Moravou. Lichtenštejnové zde kromě vína pěstovali i bohatou hudební kulturu a jejich odkaz je stěžejní programovou linií letošních koncertů,“ upřesňuje ředitel festivalu Jiří Partyka inspiraci pro letošní dramaturgii. Festival se i tentokrát vrátí k několika oblíbeným místům konání koncertů, mezi něž patří zámek Valtice a Lednice či lovecký zámeček Rendez-vous, a současně umožní návštěvníkům objevit prostory nové, jež jsou rovněž dědictvím po lichtenštejnských architektech, například zámek Mikulov. V někdejším rodovém sídle Lichtenštejnů se v pořadí třetí festivalový koncert uskuteční v úterý 1. října. Jeho podtitul Hudba z Nové Říše odkazuje na rodiště bratrů Antonína a Pavla Vranických. Houslový koncert Pavla Vranického bude jednou z dominant večera a připomene autora, kterého slavný kapelník Lichtenštejnů Joseph Triebensee uvedl ve své faktuře z roku 1797. Vranického hudba na jižní Moravě v 18. století opravdu zněla. Hvězdami koncertu budou přední český houslový virtuos Ivan Ženatý a sólistka Národního divadla Marie Fajtová v doprovodu klasicistního orchestru Ensemble 18+. Ansámbl se specializuje na interpretaci hudby převážně 18. století, avšak jak napovídá název, neomezuje se pouze na hudbu 18. století, ale dává prostor i pozdější hudební produkci. Více informací o festivalu a jednotlivých koncertech najdete na stránkách www.lvhf.cz. Vstupenky jsou k mání na webových stránkách festivalu a také v síti GoOut.

Zveřejněno od: 27. 9. 2019 17:25  
Kulturní a sportovní akce Platí pro: Celou obec Vytvořil: Jitka Sobotková
Přílohy k hlášení
5-LVHF_banner 480x300.jpg 53.54 kB Stáhnout

Dny otevřených ateliérů také v Mikulově

26. 9. 2019 17:25

Devátý ročník Dnů otevřených ateliérů umožní i letos nahlédnout za oponu výstavních síní, do rozmanitých ateliérů a dílen výtvarníků. Poslední zářijový víkend, 28. a 29. 9. od 10 do 17 hodin, budou mít návštěvníci možnost dozvědět se něco více o výtvarném řemesle i o umění samotném. Dny otevřených ateliérů jsou široce zaměřeny na celou výtvarnou oblast. Malíři, sochaři, grafici, keramici, kováři, šperkaři, oděvní výtvarníci či mozaikáři otevřou své výtvarné dílny, ateliéry, studia či vystaví své práce v galeriích. V letošním roce se v Jihomoravském kraji přihlásila k akci téměř devadesátka výtvarníků, sdružení a galerií a připojili se tak k Jihočeskému kraji, Vysočině a Dolnímu Rakousku, kde budou také letos ateliéry otevřeny o dalších víkendech v říjnu.

Zapojené ateliéry v Mikulově

Galerie Konvent, výstava Od černé k barvě, Vlasta Baránková, Vrchlického 3. Galerie Závodný, výstava Bob Bonies, Husova 3. Galerie Efram, Sylva Chludilová, malířský ateliér a Galerie Efram, Husova 4. Regionální muzeum v Mikulově – Horní synagoga, výstava Chedva Meroz – patchwork inspirovaný judaismem, Husova 13. Regionální muzeum v Mikulově – Zámek, výstava Mikulovské výtvarné sympozium „dílna“, výstava fotografií Václav Chochola – Morava 53–88, Rutherford Kateřina, malířský ateliér, Náměstí 24/27 (vstup přes Kafe Palla) STUDIO PIRSC PORCELAIN, Koněvova 254/1

Zveřejněno od: 26. 9. 2019 17:25  
Kulturní a sportovní akce Platí pro: Celou obec Vytvořil: Jitka Sobotková
Přílohy k hlášení
DOAlogo.jpg 122.52 kB Stáhnout

Hudební nástroj cink - dvakrát u Václava!

25. 9. 2019 17:25

Podtitul letošního Svatováclavského koncertu zní Ctnosti a neřesti v italské duchovní hudbě 17. století. Již z názvu je tedy patrné, že v kostele sv. Václava tentokrát uslyšíme hudbu italských mistrů. Páteří programu jsou písně v Miláně vydaném zpěvníku. Složení hudebníků je i v letošním roce pestré: zpěv (Lucie Rozsnyó), cink (Richard Šeda), loutna a barokní kytara (Miloslav Študent) a varhanní pozitiv (Jiřina Marešová). Jeden z „protagonistů“ večera – cink – byl v renesanci a raném baroku velmi oblíbeným hudebním nástrojem. Ačkoliv se při hře na cink využívá nátrubku podobně jako u žesťových hudebních nástrojů, tělo cinku je dřevěné nebo ze slonoviny a svým tvarem může připomínat flétny a píšťaly. Zvuk cinku je sametově měkký a charakterem se výrazně podobá lidskému hlasu. V 18. století byl nejspíše pro obtížnost hry vytlačen z orchestru a svého úspěšného návratu se dočkal až ve 20. století, kdy jej směle uplatňují hudební soubory hledající autentický zvuk hudby 16. a 17. století. Jedna zajímavá souvislost s kostelem sv. Václava a cinkem se však nabízí. Mezi mnoha náhrobky v kapitulním chrámu nalezneme i náhrobek brněnského pištce, který byl za své služby majestátně odměněn elegantním náhrobkem s plastikou houslí a cinku… Přijďte 28. září v 19 hodin vyhledat ojedinělou výtvarnou památku a zároveň vyslechnout jiskrný mezzosoprán Lucie Rozsnyó doplněný předním českým cinkenistou Richardem Šedou.

Zveřejněno od: 25. 9. 2019 17:25  
Kulturní a sportovní akce Platí pro: Celou obec Vytvořil: Jitka Sobotková
Přílohy k hlášení
koncert svateho vaclava.jpg 228.86 kB Stáhnout

Voda pro Izrael – naděje pro Českou republiku - přednáška

20. 9. 2019 13:30

Na festivalu Dny židovské kultury vystoupí v sobotu 21. září se svou přednáškou Voda pro Izrael – naděje pro Českou republiku Ing. Jaromír Vykoukal. „Sucho ve všech jeho podobách je problém, který provází naši zemi stále viditelněji už více než deset let. Situace se nelepší, a je otázkou, jestli se v reálném časovém horizontu změnit může,“ zamýšlí se za organizátory festivalu Barbora Leskovjanová a zároveň zve na přednášku.

Ta bude mít dvě části, v první se přednášející zaměří na jeden region, kde je situace obzvláště tíživá, a ve druhé se společně s posluchači podívá do Izraele, kde dokázali malý vodohospodářský zázrak. Účastníci uvidí nemálo pravdivých map a uslyší závěry, které je překvapí, stejně jako překvapily autora přednášky.

Jižní Morava je dnes jeden z nejsušších regionů ve střední Evropě. Přitom ještě nedávná minulost ale ukazuje jiný stav. Kdo dnes ví, že nedaleko Brna se ještě před sto sedmdesáti lety nacházela tři velká slanovodní jezera, pozůstatek pravěkého Sarmatského moře? Jak je to se srážkami, odparem a schopností krajiny jižní Moravy zadržovat vodu?

Naopak Izrael je světovou jedničkou v péči o vodu, zavlažování a výrobu pitné vody odsolováním. Dnešní měnící se klima a postupné vysychání Evropy jako kontinentu vede k tomu, že jeho zkušenosti jsou stále cennější. „Díky nadstandardním vztahům, které naše země s tímto státem má, máme k těmto zkušenostem neomezený přístup. I o tom bude přednáška Jaromíra Vykoukala,“ zve Barbora Leskovjanová.

Přednáška doplněna mnoha dobovými a současnými fotografiemi, mapkami a fotografiemi začíná v Horní synagoze v 17 hodin.

Zveřejněno od: 20. 9. 2019 13:30  
Kulturní a sportovní akce Platí pro: Celou obec Vytvořil: Jitka Sobotková

Situační zpráva pro vinaře 16.09. - 22.9.2019

19. 9. 2019 16:51

Na stránkách města byla zveřejněna situační zpráva pro vinaře na týden od 16.09. do 22.09.2019.

Ochrana včelstev a révy vinné, deratizace Platí pro: Celou obec Vytvořil: Eva Filusztková
Přílohy k hlášení
zpráva_20_2019.pdf 938.79 kB Stáhnout

Zmeškali jste někdy důležité informace?

Díky službě Hlášenírozhlasu.cz si můžete nechat zasílat aktuality, oznámení a jiná upozornění SMS zprávami, e-maily nebo aplikací pro chytré telefony.

Narazili jste na problém nebo máte podněty ke zlepšení?

Díky této službě nám můžete nahlásit problém (rozbitá lavička, nepořádek, nefunkční osvětlení a jiné) nebo zaslat podnět na zlepšení Vašeho okolí.

Aplikace pro chytré telefony

Doporučujeme stáhnout ZDARMA do svého mobilního telefonu aplikaci. Budete mít vždy aktuální informace u sebe. Aplikace je dostupná pro mobilní telefony se systémem Android v Google Play a pro mobilní telefony iPhone v App Store.

Město Mikulov

Telefon: 519 444 555
E-mail: podatelna@mikulov.cz
IČO: 00283347
DIČ: CZ00283347
Adresa: Náměstí 1
692 20 Mikulov
Oficiální stránky: http://www.mikulov.cz
Tyto stránky používají k poskytování a zkvalitňování služeb soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
  Prosím čekejte...